# LUC MICHEL. NET / NATO W LIBII: NOWA OKUPACJA?

LM.NET - EN BREF opération de l'OTAN en Libye (2013 11 30) POL

The last leader of Luc MICHEL on Libya

“Towards a new NATO occupation in Libya”

in Polish on GEOPOLITYKA Website/

2013 11 30 /

http://geopolityka.org/komentarze/2554-nato-w-libii-nowa-okupacja

Nowa interwencja NATO w Libii to fakt przewidywany od dawna. Wielu w to wątpiło, jednak przewidywania te potwierdziły się. Ten scenariusz już się dzieje. Zadanie to zostało powierzone… Włochom.

Włochy to dawna potęga kolonialna, której wpływy udało się wyrugować Muammarowi Kaddafiemu w 1969 r. Wcześniej Włochy, będące reakcyjną monarchią, potem faszystowskim reżimem Benito Mussoliniego, dokonały zbrodni wojennych, używając m.in. gazów bojowych, czy budując obozy koncentracyjne. Włosi dokonali również egzekucji przywódcy rebelii skierowanej przeciwko tej okupacji na Omarze Mukhtarze, który został później okrzyknięty libijskim bohaterem narodowym. Ten właśnie fakt próbowała rewindykować islamsko-monarchistyczna Narodowa Rada Tymczasowa z Benghazi. Obecnie w Trypolisie, z natowskiego nadania, instalowani są agenci CIA Ali Zeidan, czy Khalifa Haftar, którzy wykorzystują pretekst obecności ekssojuszników (islamistycznych milicji) do ponownej kolonizacji Libii.

Włoski dziennik lewicowy Il Manifesto podał szczegóły operacji: „Obecnie, kiedy Libia stacza się w otchłań chaosu, spowodowanego przez «siewców pokoju» nadszedł czas, by działać. Admirał William H. McRaven, szef Dowództwa Operacji Specjalnych Armii Stanów Zjednoczonych, ogłosił, nową misję, której celem ma być wyszkolenie i uzbrojenie 5–7 tys. żołnierzy i oddzielnych «mniejszych jednostek», przeznaczonych do antyterrorystycznych zadań specjalnych.

(…) Eksperci Pentagonu i NATO znajdują się już w Libii, by wybrać odpowiednich ludzi. Biorąc pod uwagę sytuację wewnątrz Libii, prawie na pewno będą oni przetransportowani poza granice kraju. Zgodnie z programem Dowództwa Stanów Zjednoczonych ds. Afryki (AFRICOM) trafią do Włoch (do Sycylii lub Sardynii), być może do Bułgarii”.

Rekrutowanymi są członkowie tych samych milicji islamistycznych, NRT, które zniszczyły Libię. Admirał W. McRaven nie ukrywa, że „istnieje ryzyko, ponieważ nie wszyscy rekruci mają dziewiczą kartotekę”.

„Jest wielce prawdopodobne, że pośród nich znajdują się kryminaliści, czy bojówkarze (elementy, które będą mogły we Włoszech poruszać się swobodnie), którzy dopuścili się tortur i mordów. Pośród nich znajdą się strażnicy włoskich obozów dla imigrantów” – komentuje Il Manifesto.

Włochy znajdują się obecnie kryzysie politycznym, ekonomicznym i finansowym. Podobnie jednak, jak Belgia i Francja, Rzym zawsze znajdzie pieniądze dla NATO. Włoski podatnik zapłaci! „W kwestii rekrutacji i utrzymania tych ludzi, przeznaczonych na misje w Libii, decyzje parlamentu (włoskiego) są niewystarczające, potrzeba bardziej ogólnej zgody, gdy sięga się do publicznej kasy. Włochy opłacają tworzenie oddziałów, które są w istocie podporządkowane rozkazom USA/NATO, które będą tylko nominalnie libijskie. W rzeczywistości będą one pełnić rolę zbliżoną do tej, jaką pełniły kiedyś tubylcze oddziały wspierające kolonizatorów”.

W tym aspekcie podzielamy całkowicie pogląd Il Manifesto: „Celem misji nie jest stabilizacja Libii, by stała się ona znów niepodległym państwem, celem jest kontrola Libii, państwa de facto już zbałkanizowanego mającego strategicznie ważne położenie, posiadającego cenne zasoby surowców energetycznych”.

To taktyka polegająca na tym, by po zniszczeniu drogą somalizacji silnego i prosperującego narodu, przejąć nad nim kontrolę pod pretekstem zaprowadzenia porządku. Dodajmy – kolonialnego porządku… Ci, którzy znają historię Somalii, rozumieją określenie „somalizacja”. Ci, którzy mają słabą pamięć historyczną, powinni wiedzieć, że to było tragiczne doświadczenie „amerykańskiej teorii chaosu”, zastosowanej w Afryce! Któż dzisiaj pamięta somalijskie państwo z okresu rozwoju i bycia regionalną potęgą w latach 1980’, w czasach socjalistycznego ustroju Siada Barre?

Podobnie, jak w socjalistycznym Afganistanie, sojuszniku ZSRR, czy w socjalistycznej dżamahirijji M. Kaddafiego, Siad Barre przełamał balast ograniczeń plemiennych i klanowych. Losy Somalii są podobne do tych, jakich doświadczył socjalistyczny Afganistan. Amerykański imperializm otworzył przez swoje manipulacje piekielne wrota, podziałów plemiennych, etnicznych, klanowych, wykorzystał islamistów, nie zapominając o ogniu sporów roznieconym między Somalią i jej sąsiadami.

Od 2011 r., Libia doświadcza realizacji identycznego scenariusza, z tymi samymi aktorami, wprowadzanego w życie tymi samymi metodami i z takimi samymi tragicznymi konsekwencjami…

Luc MICHEL

__________________________

# Original in English on:

NEW INTERVENTION OF NATO IN LIBYA: OPERATION IS ALREADY UNDERWAY!

http://www.lucmichel.net/2013/11/21/lucmichel-net-new-intervention-of-nato-in-libya-operation-is-already-underway/

 

This entry was posted in # ACTU / BREAKING NEWS, * LM/ Leaders & analyzes 1983-2013, * Polish/Polski. Bookmark the permalink.

One Response to # LUC MICHEL. NET / NATO W LIBII: NOWA OKUPACJA?

  1. Pingback: # LUC MICHEL. NET / NATO W LIBII: NOWA OKUPACJA...